PÖFF 2019: Matriarh

Horvaatia filmimeister Jure Pavlović on tuntud oma lühifilmide poolest, mis on saanud festivalidel mitmeid auhindu. Tema viimane film „Piknik“ võitis 2015. aastal EFA Euroopa parima lühifilmi auhinna.

Jasna (Daria Lorenc-Flatz) pöördub Saksamaalt tagasi oma kodulinna Horvaatias, sest tema ema Anka (Neva Rošić) põeb ravimatut vähki. Jasnal on plaanis ema ruttu hooldekodusse toimetada ja lahkuda, kuid üks ootamatu sündmus sunnib teda koju jääma. Päevad mööduvad ja Jasna tunneb end aina rohkem aheldatuna kodus, kust ta lootis kunagi igaveseks põgeneda, despoodist ema seltsis, kellega suhtlemine mõjub mürgitavalt. Ema läheneva surma ees peab Jasna otsustama, kas Ankale andestada või temalt mineviku kohta aru pärida.

Pavlović maalib lummava portree kahest naisest, kelle vahel on alati laiunud kuristik, kuid kes on sunnitud paratamatult koos olema, võibolla viimast korda elus. Kaamera keskmes on Jasna ja tema ärevushetked, mis võimendavad tema siseheitlusi, samas kui Anka jälgib kõike taamalt.

„Matriarh“ on haarav uurimus inimsuhetest, nii realistlik ja elavalt emotsionaalne, et ei jäta külmaks ühtki vaatajat.

Vassilis Economou

 

Q&A külalised: Jure Pavlovic, Neva Rosic, Benjamin Mercui, Biljana Tutorov, Daria Lorenci-Flatz, Bojan Kanjera