DERSU UZALA

1902. aastal nõustub Siberi lõpus Ussuurimaal tegutsevat sõdurisalka juhatama üle kaug-Ida mäeahelike rändsuguharu kütt Dersu Uzala (Maksim Munzuk). Algselt veidrikuks peetav mees teenib peatselt meeste austuse, kuna paigas on nii tema oskused metsas tegutseda kui ka väärtushinnangud. Ta päästab sal-ga kindlast hukust ning sõbruneb salga juhi kapten Arsenjeviga (Juri Solomin). Sealt saab alguse eepiline sündmuste ahel, mille käigus mõle-mad mehed proovile pannakse.

1971. aastal tegi elus pettunud Akira Kurosawa ebaõnnestunud katse endal veenid läbi lõigata. Tema eluisu taastas võimalus, mille pakkus Mosfilm: teha Nõukogude Liidu ja Jaapani esimene koostööfilm. Võtted Siberis olid ülirasked ja pikad, aga vaev tasus ennast ära. Film pälvis 1976. aastal parima võõrkeelse filmi Oscari – Kurosawa esimese, sest kui 1951. aastal võitis “Rashomon” iga-aastase filmiakadeemia eriauhinna võõrkeelsele filmile,  siis sellist Oscari-kategooriat polnud veel loodud.

“Dersu Uzala” on variatsioon nn. “noobli metslase” müüdist, kus metsiku looduslapse primitiivsed meetodid ja tõekspidamised osutuvad pikemal vaatlusel moraalselt ja eetiliselt pädevamateks kui meie, tsiviliseeritud inimeste omad.

Solomini väitel oli Kurosawa tahtnud seda filmi teha juba 1930. aastatest peale, aga varem oleks Siberis filmimine olnud poliitilistel põhjustel võimatu. Aastakümneid hiljem tehtud pakkumine taastas Kurosawa karjääri ja andis vahepeal erakuelule suuna võtnud mehele piisavalt eneseusku, et jätkata filmide tegemisega.

Tristan Priimägi