Saló ehk Soodoma 120 Päeva

“Sa isegi ei tea kes, just praegusel hetkel, võib mõelda sinu tapmisele”
- Pier Pasolini oma viimases intervjuus, mõned tunnid enne surma.

 

Pasolini kuulutab nüüd erootikale sõja täieliku antierootikaga. Neli natslikku funktsionäri – hertsog, piiskop, magistraat ja president – allkirjastavad Salós (Itaalia Fašistliku Vabariigi pealinnas) lepingu, milles kohustuvad 120 päeva jooksul irduma kõigist tabudest ja seksuaalselt, füüsiliselt ning vaimselt piinama ja kuritarvitama seltskonda rikkumata noori. Tuues paralleeli de Sade’i sadistide ja fašistide vahel, loob Pasolini jõulise kujundi, mis ei ole oma mõju kaotanud tänaseni.
Osade arvates on “Saló” käestlibisevas vägivallas oma põhjuseks ka Pasolini enda frustratsioon oma homoseksuaalsusest, mida ta ise on kirjeldanud kui temast väljaspool asuvat orjastavat jõudu, eksterioorset, mitte interioorset impulssi. Võib-olla käsitles ta tolleks hetkeks niimoodi kogu seksuaalsust.
“Saló” oli mõeldud esimeseks filmiks Pasolini poolt kavandatud “surma triloogias”, aga irooniliselt sekkub nendesse plaanidesse just surm. Veidi enne esilinastust tapetakse Pasolini ja mõrv on tänaseni lahendamata.

 

Piletid hinnaga 5,00 € on müügil kino Sõpruse kassas ja Piletilevi müügipunktides.