AKIRA KUROSAWA UNENÄOD

Poiss on rebasvaimude pulma tunnistajaks metsas. Poiss suhtleb virsikupuu vaimudega pärast puude maharaiumist. Mägironijad püüavad leida lumetormis teed tagasi alla. Kurosawa teisik kohtab tunnelisuu juures sõjas hukkunud Jaapani sõdurite vaime, kelle surma ta on põhjustanud. Teisik eksib ära Van Goghi maali sisse, kus ta kohtab ka kunstnikku ennast. Tuumakatastroof ähvardab Jaapanit. Õnnetus on juba toimunud ja mutandid vallutanud maa. Kurosawa kohtub külakeses 103-aastase mehega.

Kaheksast osaliselt seostuvast lühifilmist koosnev kollaaž on kahe eepilise ajaloolise filmi (“Kagemusha”, 1980, “Ran”, 1985) järel sügavalt isiklik reis Kurosawa siseilma. Rõhk on siin assotsiatiivsel ja visuaalsel. Kurosawa elava loomuga filmide reas on “Unenäod” pigem meditatiivne ja isegi diskreetne film, kus tuleks narratiivi asemel jälgida pigem tunnetust. Kui Kurosawat süüdistati kogu karjääri vältel tema filmide liigses läänelikkuses, siis “Unenägudes” on pigem Jaapani kultuurile omast assotsiatiivsust ja mõtteruumi. 

“Unenägude” ajaks oli Kurosawa juba 80aastane. 103-aastast meest mängiv Chishu Ryu – peategelane Yazujiro Ozu kunagises legendaarses filmis “Tokyo Story” (1953) – ütleb lõpuepisoodis: “Mõne arvates on elu raske, aga see on lihtsalt jutt. Hea on olla elus, see on põnev!”

Tristan Priimägi