menuimage Must Käsi

Sõprusest

Kino Sõprus avas Kai Kunstikeskuses teise saali. Üle 27 aasta on Sõprus jälle kahe saaliga kino.

2022
graph
22. aprill

Kino opereerimise eest vastutab MTÜ Must Käsi.

2010
graph

Aasta lõpus kolis AS Tallinnfilm kinno Artis ja pidev filminäitamine Sõpruses katkes. Kinoesisel platsil avati lõpuks purskkaev, mis oli sinna ette nähtud juba 1955. aastal.

2009
graph

Taasavati Sõprus väärtfilmikinona, seda hakkas eest vedama AS Tallinnfilm. Tallinnfilmi stuudios aastatel 1941–2001 valminud filmide kollektsioon moodustab valdava enamiku eesti filmipärandist, sealhulgas tuntuimad rahvuslikud hitid nagu „Kevade“ või „Viimne reliikvia“. Kokku on Tallinnfilmi filme 850 ringis, lisaks hulk kroonika- ja ringvaatefilme.

2004
graph

Suleti majandusraskuste tõttu teine kinosaal, majja kolisid ööklubi ja kasiino. Toimus suurem ümberehitus ja kinohoonest sai mitme eraldi ruumiga meelelahutuskeskus. Ööklubi ja baarid tegutsevad kino ruumides tänaseni ning kinona toimib vaid üks saal.

1995
graph

1970ndate aastate lõpp oli Venemaa filmide kõrgaeg kinos Sõprus
Sel ajal sai film „Moskva pisaraid ei usu” võõrkeelse filmi Oscari. Ka näitlejaskond oli väga tugev. Vahel ulatusid sel perioodil piletikassade järjekorrad Suur-Karja tänaval asunud Ararati poeni. See oli ka mõistetav, sest nõukogude ajal keskklassi noortele rohkem meelelahutust peaaegu polnudki.

1970
graph
15. mai

avatakse kino režissööride A. Ivanovi ja M. Šapiro Moskva ülikooli 200 aasta juubelit tähistava filmiga „Mihhail Lomonossov”.
Nüüd oli siis koht, kus korraldada Nõukogude filmiplakatite näitust, puhata jalga buffetis, kohtuda filmiloojatega. Samuti oli hoonel avar välisfassaad, kuhu sai riputada hiiglaslikke plagusid filmireklaamiga

1955

Sõpruse ehitamiseks oli ette nähtud juba peaaegu miljon rubla.
See oli ligi kolmandik kogu Eesti NSV kinovõrgu ehitamiseks määratud rahast. Kinod pidid valmima ka Keilas, Tõrvas, Jõhvis ja Paldiskis. Vundamendiauku kaevati talvel. Külmunud pinnast ja seal leiduvaid vanu kivi- ja raudbetoonkonstruktsioone osalt lõhati, osalt raiuti käsitsi või masinatega. Ehituse aeglast edenemist põhjendati vundamendi rajamiseks erakordselt raske pinnasega, kaevetööde mehhaniseerimise väheste võimaluste ja sellest tuleneva käsitsi kaevamisega. Ei jätkunud ka töötajaid.

1953
graph

Algab uue kino projekteerimine 1944. aasta märtsipommitamises hävinud hoonestuse kohale.
Kino algseks nimeks pakutakse Leningrad või Spartacus. Hiina Rahvavabariigi ja Nõukogude Liidu soojenenud suhete viljana hakkab aga siiski kandma Sõpruse nime.

1950
-1952
graph

Hoonet hakkas projekteerima arhitekt Friedrich Wendach. Temalt on pärit hoone põhimõtted: kumer väliskuju ja sammastik, 400 vaatajat mahutavad saalid, nende asend, fuajee ja treppide asukoht.

1950
graph

Võeti vastu otsus teha kinopalee kolme saaliga. Hiljem vähendati saalide arvu kahele. Sõprus on Eesti esimene kobarkino.

1948
7. mai

Moskvas anti Nõukogude Liidu kinofikatsioonivalitsuses välja käskkiri näidiskinode moodustamise kohta.

1945
Europa Cinemas
Eesti Kultuurkapital
Ellington
Põhjala
Ellington
DHL
Eesti Filmi Instituut
Limegrow