dokumentaal
Kestus 1h 17m
Riik Nõukogude Liit
Režissöör Hagi Šein
Keel eesti
Adieu, Hagi Šein! (13. september 1945 – 19. juuni 2024)
Kollaažis Tartu Riikliku Ülikooli 350. aastapäeva pidustustest vahelduvad nõukogulikud nomenklatuuriüritused ülikooli ajalugu ja vaimsust kandvate hetkedega. Miiting Raekoja platsil, orden ülikooli lipule ja rektor Arnold Koobile, lillede asetamine Lenini ausamba juures, mälestustalitus Raadi kalmistul, audoktorite promotsioon, esmakursuslaste inauguratsioon, Hortus Musicuse kontsert, tantsuõhtu spordihallis, õppejõudude ja juubelikülaliste ball, tõrvikutega rongkä...Näita rohkem
Adieu, Hagi Šein! (13. september 1945 – 19. juuni 2024)
Kollaažis Tartu Riikliku Ülikooli 350. aastapäeva pidustustest vahelduvad nõukogulikud nomenklatuuriüritused ülikooli ajalugu ja vaimsust kandvate hetkedega. Miiting Raekoja platsil, orden ülikooli lipule ja rektor Arnold Koobile, lillede asetamine Lenini ausamba juures, mälestustalitus Raadi kalmistul, audoktorite promotsioon, esmakursuslaste inauguratsioon, Hortus Musicuse kontsert, tantsuõhtu spordihallis, õppejõudude ja juubelikülaliste ball, tõrvikutega rongkäik ja ilutulestik. Filmi autor Hagi Šein on peenelt vastandanud parteiladviku ettekirjutatud kroonulikud üritused ning ülikoolile ja tudengitele olulised, eesti haridust, kultuuri ja eestlust väärtustavad sündmused.
Probleemfilm sellest, kuidas ja mida arvavad tööinimesed sellest, kuidas tööst räägitakse ja mida temast arvatakse. Milline on vahekord üldlevinud arvamuse ja tegeliku elu vahel, kui on jutt töökuulsusest, töösse suhtumisest ja töömehe aust, töökasvatusest ja tööinimese stiimulitest.
Oma ilmumisajal, 1987. aastal plahvatuslikult mõjunud dokumentaalportree ratastoolirahvast ehk puudega inimestest, kellest NLiidus avalikult rääkida ei soovitud. Ekraanil on inimesed, kes elementaarsetes elutoimingutes vajavad abi, ent ometi on saatusest suuremad, säilitavad elurõõmugi ega anna alla. Oma elust räägivad autospordi meister Mati Kuuse, vasesepp Leino Viiras, tõlk Juhan Nurme, invasportlane Tiit Roos, invaspordi föderatsiooni aseesimees Mihkel Aitsam ja abiturient Tiia Jaanusson. Kõne- ja liikumispuudega, kuid särava mõistusega Tiiast, kes varvastega kirjutas ja joonistas, sai aastateks Eesti avalikkuses puudega inimese elujõu sümbolkuju.
Näita vähem