menuimage Kino Sõprus arrowdark
Hulkurid

dokumentaal

Kestus 1h 13m

filterbottom

Riik Ameerika Ühendriigid

Režissöör Elizabeth Lo

Osatäitjad Zeytin, Nazar, Kartal

Keel inglise

Subtiitrid eesti, Vene

Levinud harjumuseks on inimeste jaotamine kassi- ja koerasõpradeks. Esimestele pakkus küllaga rõõmu hiljuti Eestiski edukalt linastunud dokumentaal "Kedi", mis jälgis poole tosina tänavakassi seiklusi Istanbuli tänavatel. "Stray" pakub võimaluse heita pilgu sealsamas uitavate koerte igapäeva.

Lavastaja Elizabeth Lo järgneb peamiselt kolmele Türgi suurimas linnas ulualust otsivale neljakäpalisele. Neid võiks nimetada kodutuiks, ent õigupoolest on nende koduks kogu Instanbul. Linna tänavaid täitvate koertega on võimud pidanud julma lahingut juba enam kui sajandi jooksul, ent loomade...Näita rohkem

Levinud harjumuseks on inimeste jaotamine kassi- ja koerasõpradeks. Esimestele pakkus küllaga rõõmu hiljuti Eestiski edukalt linastunud dokumentaal "Kedi", mis jälgis poole tosina tänavakassi seiklusi Istanbuli tänavatel. "Stray" pakub võimaluse heita pilgu sealsamas uitavate koerte igapäeva.

Lavastaja Elizabeth Lo järgneb peamiselt kolmele Türgi suurimas linnas ulualust otsivale neljakäpalisele. Neid võiks nimetada kodutuiks, ent õigupoolest on nende koduks kogu Instanbul. Linna tänavaid täitvate koertega on võimud pidanud julma lahingut juba enam kui sajandi jooksul, ent loomade tapmise vastased protestid tõid kaasa seadusemuudatuse, mille kohaselt on kodutute koerte eutaneerimine või vangistamine keelatud.
Enim ekraaniaega on tänavakoer Zeytini päralt, kellest on kujunenud kohalike tänavalaste lemmikloom. Nunnut perefilmi siit aga oodata ei maksa – koerte pilgu ja koos nendega kaamerasilma ette jäävad linnas lokkav sotsiaalne ebavõrdsus, meeleavaldused ja mahajäetud hoonetes liimi nuusutavad lapsed.

"Stray" keerabki peegli tagasi vaataja suunas, küsides, kas ja kui palju paremad me õigupoolest oma neljakäpalistest kaaslastest oleme. Tänavakaadreid katkestavad mitmed ajaloost pärit tsitaadid, kõige sagedamini Antiik-Kreeka filosoofilt Diogeneselt, kes mahitab koertele mitte ülalt alla vaatama, vaid neilt õppima.

Enne filmi näitame lühifilmi "Mutts" (Clebs, R: Halima Ouardiri, Kanada 2019) ‘18 

Keel: araabia / Subtiitrid: inglise

Koer olla inimese parim sõber, aga mis saab edasi siis, kui vajadus sõbra järele või võimalus teda enda juures hoida kaob? Lühifilm "Mutts" vaatleb ühte päeva Marokos asuvas varjupaigas, kus ootavad omanikku 750 koera.
Inimesi sõnatus filmis peaaegu ei näe, küll aga sadade koerte trööstitut argielu – seda, kuidas liputavad sabad, kikkis kõrvad ja kohati irevile aetud hambad ümbritsevad pikki toidurenne, suuri joogikausse, poevad läbi üksteise alt ja ülalt, et pääseda läbi väikese ukse lageda taeva alla või tagasi hoonelobudikku. Kergesti võib tekkida paralleel koonduslaagriga.

Halima Ouardiri teos võiks mõjuda võimatult rusuvalt, kui ta ei kõneleks niivõrd kaunis, esteetiliselt meeldejäävas ja mõjuvas pildikeeles. "Mutts" on täidetud igatsusega, mida on igaühel võimalik vähendada lähimas varjupaigas.

Sünopsiste autor: Andrei Liimets

 

Näita vähem

Leidsid sobiva filmi?

Kirjuta distribution@kinosoprus.ee

Europa Cinemas
Eesti Kultuurkapital
Loov Euroopa
Ellington
Põhjala
Ellington
DHL
Eesti Filmi Instituut
Eesti Ekspress
Limegrow