Jää ja taevas

Luc Jacquet (Oscari võitnud "Pingviinide marss") naaseb Antarktikasse, et otsida siit kuulsa prantsuse maadeavastaja ja liustiku-uurija Claude Loriuse lummava elu ja murrangulise loomingu jälgi. Täna on Lorius 83-aastane, kuid ta alustas Arktika ja seejärel Antarktika-ekspeditsioone juba 23-aastasena, 1955. aastal.

Jacquet taaselustab need retked värvikalt just siin, kus Lorius ja tema meeskond veetsid pikki perioode isolatsioonis, üritades paljastada igijää all peituvaid külmunud saladusi. Lorius avastas nimelt jäässe auke puurides, maapõuest analüüse võttes ja maakoores leiduvaid õhumulle radiosüsinikmeetodil uurides, et sel moel on võimalik ajaloos kaugele minevikku minna. Seos inimkonna poolt loodud kasvuhoonegaaside ja praeguste kliimamuudatuste vahel sai vääramatu kinnituse.

Dokumentaalfilmiga "Pingviinide marss", mis oli üks 2005. aasta festivai suurimaid tõmbenumbreid, ennast publiku südameisse jätnud Jacquet' looming avaldub ka tema uusimas filmis vaatemängulise kogupereteosena. Režissöör kasutab klassikalist tehnikat, kus omavahel on kombineeritud diktori pealelugemine, arhiivifotod ja -materjalid. Hingematvalt värsked kaadrid endiselt täie elu ja tervise juures olevast filmi peaosalisest Loriusest, kes käis taas läbi oma noorusaja rajad neil maalilistel maastikel, on Jacquet loonud ühe mehe võimsa testamendi ja tõstatanud vajaduse vaadata uuesti radikaalselt üle meie suhtumine oma koduplaneeti.