Jäärad

Ühes Islandi üksildases orus elavad kõrvuti lambakasvatajad Gummi ja Kiddi. Nende lambakarja, mille vennad pärisid juba oma esivanematelt, peetakse üheks riigi parimaks ja väärikaid loomi on korduvalt auhindadega pärjatud. Ehkki vendadel on ühised valdused ja sama elustiil, ei ole nad omavahel juba 40 aastat sõnagi rääkinud.

Kui Kiddi lammaste hulgas vallandub ühtäkki surmav haigus, ähvardab see kogu orgu. Katku levitamiseks otsustavad võimud kõik loomad tappa; see aga tähendab peaaegu surmaotsust talunikele, kellele on lambad peamiseks sissetulekuallikaks. Paljud neist jätavad talupidamise sinnapaika, kuid Gummi ja Kiddi ei anna nii kergesti alla. Kumbki vend üritab katastroofi ära hoida omal moel, Kiddi püssi ja Gummi mõistuse abil. Ühises võitluses on vennad siiski sunnitud koostööd tegema, et päästa väljasuremisest nii oma hinnalised loomad kui ka iseend.

Tänavuse aasta Cannes'i filmifestivali Un Certain Regard programmi üheks suurimaks üllatajaks kujunenud terava pilgu ja mahedalt sardoonilise huumoriga filmis "Jäärad" pakub režissöör Hákonarson meile mõistvat, kuid samas ka satiirilist pilguheitu Islandil lokkavale iseseisvusele ja eneseteadvustamisele, olukorrale, kus muidu igati kiiduväärt iseloomujooned võivad viia eraldatuse, lühinägelikkuse ja jäärapäise tõrksuseni. Kahe Islandi legendaarse näitleja Sigurdur Sigurjonssoni ("Kuradi saar") ja Theodór Júlíssoni ("Sügavik", "Vulkaan") koostöö on oskuslikult segatud komöödia ja südamevalu, mis on justkui maalitud portree ühest iidsest ja hääbuvast elustiilist.