
Libahunt
mängufilm
Kestus 1h 11m
Riik Nõukogude Liit
Režissöör Leida Laius
Osatäitjad Ene Rämmeld, Evald Hermaküla, Malle Klaassen
Keel eesti
Subtiitrid inglise


Leida Laiuse filmidraama August Kitzbergi samanimelise näidendi ainetel jutustab loo armastusest, mis pärisorjusaegses külas põrkub ebausu, armukadeduse ja orjameelsusega.
Tammaru talus kasvab üles kolm last – perepoeg Margus ja kaks orbu, Mari ja Tiina. Tiina on erk ja väle nagu tulesäde ning Margusele ütlemata armas. Mari on vagur ja tasane tüdruk, kellele on Margus südame ligi. Isa ja ema tahavad, et Margus võtaks naiseks Mari, sest too on pärit nende hõimust, Tiina aga võõrast verd. Tema ema oli vaba hing, elas oma reeglite järgi ning selle eest hukati nõia pähe häbipostis. Ma...Näita rohkem
Leida Laiuse filmidraama August Kitzbergi samanimelise näidendi ainetel jutustab loo armastusest, mis pärisorjusaegses külas põrkub ebausu, armukadeduse ja orjameelsusega.
Tammaru talus kasvab üles kolm last – perepoeg Margus ja kaks orbu, Mari ja Tiina. Tiina on erk ja väle nagu tulesäde ning Margusele ütlemata armas. Mari on vagur ja tasane tüdruk, kellele on Margus südame ligi. Isa ja ema tahavad, et Margus võtaks naiseks Mari, sest too on pärit nende hõimust, Tiina aga võõrast verd. Tema ema oli vaba hing, elas oma reeglite järgi ning selle eest hukati nõia pähe häbipostis. Mari oma armukadeduses on kindlamast kindel, et Tiina on Marguse “ära teinud”, sest kui ema nõid, siis ka tütar nõid. Tema süda ei luba poissi mitte nõia tütre saagiks jätta ja nii süüdistab ta kasuõde terve küla ees libahundiks käimises. Küla võtab süüdistustest kiiruga tuld ja võõras ning külainimestele mõistmatu Tiina satub kõigi põlu alla.
Teatrilavadelt tuttava looga võrrelduna kasutab ja varieerib Laiuse “Libahunt” Kitzbergi ideid võrdlemisi vabalt. Filmi eeliseid kasutades ei pea režissöör kinni ajalisest järgnevusest, keskendudes pigem vaba inimhinge vastasseisule umbuskliku ja kinnise külarahvaga. Filmi ekraanile jõudmise aegne kriitikute tõrges retseptsioon tundub tagasivaates ebaõiglaselt ülekohtusena. Tänase pilgu jaoks on „Libahunt“ kummalisel moel ühtaegu nii rahvusromantiline kui modernistlik. Mälupildid, mis peategelasi ikka ja jälle kummitavad, mõjuvad pigem poeetiliste ja värsketena ning tumedate kuuskede all tegutsevad muistsed eestlased näivad kohati kui 1960. aastate kohvikuboheemid. Tragöödia aluseks olev konformeerunud kogukonna põhiküsimus „Mis nüüd küll inimesed ütlevad?“ oli konflikt millega pidi Leida Laius seisma silmitsi ka isiklikus elus. Lõpuks lihtsalt vaikitakse ja süüakse oma putru edasi. Filmi atmosfääri toetab tõhusalt Veljo Tormise muusika.
Näita vähemMis on eriprogramm “Leida Laius 100”?
Leida Laius (1923 – 1996) on läbi aegade olulisemaid Eesti režissööre. Kodumaine filmimaastik ei oleks see, mis ta on, kui sealt puuduks Laiuse looming. Laiuse filmipärand ei ole suur mitte mahult, vaid kaalult.
Tänases vaates moodustab Laiuse mängufilmipärand ühtse terviku, kus eri filmides tulevad ikka ja jälle esile sarnased teemad: tugevad naise lugu, mehe ja naise mõistatuslikud suhted, naiseks ja emaks olemise väljakutsed. Kuna just naiseks olemise temaatika on tema filmides kesksel kohal, on Laiuse filmide mõte praegu ehk ühiskondlikult paremini mõistetav kui varem.
Laiuse filmograafia peegeldab hästi autori ja seeläbi ka eesti filmi muutumist ajas. Kõrvutades L. Laiuse esimest ja viimast täispikka mängufilmi („Mäeküla piimamees“ ja „Varastatud kohtumine”), võib näha, kui pika tee autor on käinud, jäädes samal ajal truuks enda jaoks olulistele teemadele. Režissööri ja operaatori Jüri Sillarti arvates ei teinud Laius ühtegi ebaausat ega konformistlikku filmi.
Retrospektiiv pakub võimaluse kogeda Leida Laiuse loomingut võimalikult terviklikul moel ning näha suurel ekraanil ära kõik tema täispikad mängufilmid. Lisaks neile on programmiks ka kaks dokumentaalfilmi, „Sündis inimene“ ja „Lapsepõlv“, mis kuuluvad eesti dokumentalistika kuldvaramusse ja millel on oluline sisuline seos Laiuse viimaste mängufilmidega „Naerata ometi“ ja „Varastatud kohtumine”.
Linastused
No screenings at the moment
