Vaimse tervise filmiõhtud: Haletsus

Keskealine advokaat on murest murtud. Tema naine on koomas ja arstid ei anna suurt lootust. Õnneks on mehel hulk lähedasi inimesi, kes teda ses raskes olukorras toetavad ja trööstivad: poeg ja koer peavad end vaikselt ja viisakalt ülal, naabrinaine küpsetab talle iga päev kooki, sekretär embab emalikult ja keemilise puhastuse teenindaja avaldab iga kord kohtudes murelikult kaastunnet. Kui naine vastu ootusi koomast ärkab, oleksid kõik mured justkui peoga pühitud, aga võta näpust – advokaat on talle osaks saanud kaastunde ja haletsemisega nõnda harjunud, et ei oskagi enam ilma olla. Häda ajab härja kaevu, kuid enesehaletsuse kaev on põhjatu.

„Haletsus“ meenutab nii sisult kui ka toonilt mitmeti tänapäeva tuntuima Kreeka režissööri Yorgos Lanthimose loomingut („Koerahammas“, „Alpid“, „Homaar“, „Püha hirve tapmine“) ning see on suuresti nende ühise stsenaristi Efthymis Filippou teene. Et peaosatäitja Yannis Drakopoulos rolli soovitud moel sisse elaks, palus režissöör Babis Makridis tal enne võtteid vaadata Buster Keatoni ja Aki Kaurismäe filme. Igaüks võib näha, et advokaadi kehastaja on neid eeskujusid tõsiselt võtnud.

Kas „Haletsus“ on nukker draama, sünkmust absurdikomöödia või psühholoogiline õudusfilm? See sõltub igast vaatajast endast, kuid lihtne pole selle üle vist kellelgi otsustada.

Mart Rummo

 

Eriprogrammi Vaimse tervise filmiõhtud 2020 kirjeldus

Oktoober on ülemaailmne vaimse tervise kuu.

Psühhiaatria ja psühhoteraapia keskus Sensus korraldab koostöös Kinoga Sõprus taaskord vaimse tervise filmiõhtud. Vaimne tervis olgu hoitud igal moel!

Kolmapäeval, 7. oktoobril kell 19.00 näidatakse filmi „HALETSUS“,
Kolmapäeval, 21. oktoobril kel 19.00 näidatakse filmi „HUMORIST",
Kolmapäeval, 28. oktoobril kell 19.00 näidatakse filmi „VÄIKE JOE“.

Filmis kajastatud psüühika toimimismehhanismide, psüühikahäirete ning kaasaegsete sekkumismeetodite üle arutlevad enne ja peale kinoseanssi psühhiaatrid Katrin Orav ja Mari Järvelaid ning kliinilised psühholoogid, psühhoterapeudid Katri-Evelin Kalaus, Margit Tamm, Inga Grinberg, Merlin Kreitsberg jt. Küsida võib kõike!

Tavapilet 8.00€, õpilased/üliõpilased/seeniorid 5.50€.

Varasemalt Vaimse tervise filmiõhtud 2020 sarjas linastunud filmid

Vaimse tervise filmiõhtud: Väike Joe

28.10.2020

Vaimse tervise filmiõhtud: Humorist

21.10.2020