Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud: Gerry

Kaks hilisteismelist noorukit (Matt Damon, Casey Affleck), kel mõlemal nimeks Gerry, suunduvad loodusmatkale kõrbes. Pärit tele- ja arvutimängude põlvkonnast, seisavad nad vist küll esimest korda elus silmitsi ehtsa loodusega, sest kaasas pole neil ei vett ega toitu, rääkimata mobiiltelefonist, kompassist või päikesekaitsest. Seiklushimuliste ja iseteadvatena astuvad nad tähistatud rajalt kõrvale ning eksivad ära. Mõnd aega ei kõiguta poiste enesekindlust miski. Kuid teel oldud tundidest saavad päevad, käidud radu meelde tuletada püüdes veab mälu neid alt, otsa lõpeb jõud ja jaks, ning kahel „looduse kroonil” tuleb Looduse ees alla vanduda. Tagasitee leidmine tsivilisatsiooni nõuab ohvri, mille sisu ja tähendust pole lihtne mõista.

Mõneti ootamatus kompositsioonitehnilises võtmes jutustab Gerry kummitusliku alatooniga mõistuloo inimeseks-olemisest. Filmis on kokku neli muusikaga stseeni, millest kolmes kõlavad kas Spiegel im Spiegel või Für Alina. Need muusikapalad sulanduvad orgaaniliselt pildikeele aeglase tempo, struktuuriselguse, mõõdu- ja sümmeetriatunnetuse, silmatorkava tegevustiku puudumise ja vaikusetundlikkusega. Vastupidiselt filmikunsti tavapraktikale on Pärdi teostele siin filmis antud aega ja (heli)ruumi kõlada algusest lõpuni; nii kuuleksime neid teoseid kontsertsaalis. Ka pole juhus, et Pärdi muusika ilmumine märgistab filmi vormilisi teetähiseid: algust, lõppu ja kuldlõike punkti. Palad Spiegel im Spiegel ja Für Alina ei ilmesta niivõrd sündmustikku, kuivõrd avavad ja vahendavad üht süžeemaailma välist vaatepunkti toimuvale: kõiketeadvat, eemalt vaatavat, kohal olevat, hinnanguvaba, kainet pilku gerrydele selles maailmas.

Film linastub 35mm filmilindilt!

Eriprogrammi Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud 2020 kirjeldus

27.-30. augustil toimuvad juba kümnendat aastat Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud, mis tutvustavad laiemale publikule helilooja Arvo Pärdi loomingu ühte tahku ehk Pärdi teoste kasutamist filmides. Sel aastal tähistab keskus filmiõhtutega ühtlasi helilooja 85. sünnipäeva, tuues vaatajateni paremiku varasematel filmiõhtutel linastunud filmidest, milles kõlab olulisel kohal Arvo Pärdi muusika.

Filmiõhtuid korraldab Arvo Pärdi Keskus ja programmi kunstiline juht on Kaarel Kuurmaa.

Filmid linastuvad originaalkeeles eestikeelsete subtiitritega. Piletid on saadaval Fientas ning kinos Sõprus.

Varasemalt Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud 2020 sarjas linastunud filmid

Arvo Pärdi Keskuse filmiõhtud: Ajad ja tuuled

27.08.2020