Reaalsus?

Jääge seisma. Hingake sügavalt.  Vastake endale ausalt — kas võite öelda, et kõik, mis teiega praegu toimub, toimub päriselt?  Kas see hetk on teie arvates realistlik?

Kes vormib meid ümbritsevaid objekte, kes loob maailma, milles elame? Kuivõrd võime usaldada isiklikke tajuorganeid? Kas tõesti see, mida näeme, kuuleme, tunneme eksisteerib? Mis on tõde, mis on vale? Kumba reaalsus endast tegelikult kujutab? Reaalsuse talletamine ainuomaselt mulle või teistele? Nii palju küsimusi kerkib sellise väikse termini ümber- reaalsus.

Iga päev teeme kindlaid valikuid, programmeerime oma reaalsust.  Meie veendumused loovad reaalsust, milles elame, meie kujutlusvõime loob päevast päeva pilte, mis keerlevad meie silme ees. Ehk reaalsus on fiktsioon, kus valime ise kas oleme mängus osalejad või kõrvaltvaatajad. Luues isiklikku mängu surume justkui teistele peale oma visiooni reaalsusest. Reaalsuseks saab nimetada seisundit, mida oleme endale realiseerinud, mis on hetkel meile füüsilisel ja vaimsel vormil saadaval. Reaalsus on tõekspidamine uskumusest, mis levib lainetena meie ümber.

Reaalsust  saab  võrrelda filmiga, kus kaader järgneb teisele. Mõndasid nendest kaadritest jäädvustame oma mällu, pildistades või filmides. Sukeldume täielikult sellesse fotograafilisse ellu, milles on tähtis vaid see, mis asub kaadri sees , seda, mis asub väljaspool kaadrit, pole meie jaoks olemas. Nii nagu ka ei eksisteeri seda, mis asub väljaspool meie kujutlusvõimet. Tähtis on vaid kaader. Tähtis on vaid kujutlusvõime.

Igaühel meist on oma arusaamine mõistest “reaalsus” ning igaühel on oma paralleelid ja assotsiatsioonid sellega.  Meie projekti  raames jagavad 5 kaasaegset kunstnikku  Eesti Kunstiakadeemiast oma mõtteid ja visioone, mis väljanduvad seda, mis on nende jaoks peidetud selle reaalsuse mõiste taga. Kunstnikega teeb koostööd võrratu Oliver Laas, kes aitab näha paljusid meie elumomente teisiti.

Meil on hea meel kutsuda teid 6. mail kell 17:00 Sõprusesse „REAALSUS?“ esilinastusele! „REAALSUS?“ -on võimalus peatuda ja mõelda selle üle, millises reaalsuses elad Sina!

“REAALSUS?” on Eesti Kunstiakadeemia kaasaegse kunsti ja kuraatoriõppe magistrantide koostööprojekt, mida juhendavad Margit Säde ja Anders Härm

Ootame teid, et sattuda koos ühte reaalsusesse!
Kunstnikud: Andre Joosep Arming, Aksel Haagensen, Helena Lepik, Irmeli Terras,
Sarah Elizabeth Johnston
Loengupidaja: Oliver Laas
Kuraator: Maria Ravaev