Erilinastus: Kõik presidendi mehed

Alan J. Pakula lavastatud ja neli Oscarit võitnud tõestisündinud põnevusdraama “Kõik presidendi mehed” võiks olla film, millega on hästi tuttavad kõik ajakirjandustudengid, meediaärimehed, suhtekorraldajad ja vandenõuteoreetikud. Ning loomulikult ka poliitikud. See on film, mis tõi käibele ühe uuriva ajakirjanduse põhiteesi “follow the money” ning räägib Watergate’i skandaali paljastamise loo, mille tulemusena vabariiklasest president Richard Nixonist sai esimene ja seni viimane Ameerika Ühendriikide president, kes ametist tagasi on astunud. Ülimalt päevakajaline teos ka 2020. aastal, mis näitab meedia kaalukust ühiskondliku südametunnistuse ja valvekoerana, uudishimulikkuse ja püsivuse hädavajalikkust professionaalses edus ja usaldusväärsete allikatega tõestatud informatsiooni hinnalisust. Need on kõik komponendid, mida tänane maailm rohkem vajaks ja “Kõik presidendi mehed” tuletab seda kustumatult meelde.

Aga lisaks olulisele teemale on tegemist ka suurepärase põnevikuga ja tõelise hea Ameerika kino raudvaraga, kuna artiklite kirjutamisest ja allikatega töötamisest oleks võimalik teha ka äärmiselt tõepärane ja üdini igav film. Peaosalisi kehastavad Dustin Hoffman ja Robert Redford on suutnud väga hästi edasi anda noorte ja näljaste meeste kirge enese tõestamise järele ning sellega kaasnevat kartmatust eksimise ees. Operaator Gordon Willise kaameratöö on meeldejääv varjude ja tonaalsustega mäng, mis annab ülimalt virtuoosselt edasi filmi toimimiseks hädavajalikku pinevust ja toetab igati paranoia tekkimist, mis sünnib sellest, kui üksikisik astub korrumpeerunud süsteemile vastu.
“Kõik presidendi mehed” on film ajast, mil poliitikas olid alles ideaalid, milles sai pettuda ja kui riigi juhtimine nõudis veel finessi.