Filmikool #17: Suured ja väikesed linnud

Võtame kas Don Quijote ja Sancho Panza või Cervantese koerad, Euroopa kultuurilugu on täis tragikoomilisi paare, kes oma rännuteel ja seikluste kaudu üritavad elu mõttele pihta saada. Lisame Pasolini poolt siia nimekirja Toto ja Ninetto, kes oma metafüüsilisel tripil läbi lõputu tühermaa kohtavad püha Franciscust, marksistlikku varest ja paljusid teisi tegelasi, õppides teekonnal ühtesid elutõdesid ja unustades teisi.
“Suurte ja väikeste lindude all” peab Pasolini ilmselt silmas erinevaid ühiskonnaklasse. Kui Toto ja Ninetto üheviisi edukalt nii kullid kui varblased suudavad usku pöörata, tundub neile, et võit on käes – mõlemad mõistavad sõnumit armastusest. Kui aga seepeale kull varblase ära sööb, tuleb Pühal Franciscusel tõdeda, et maailm on muutunud, ja vaja on mingit uut metodoloogiat, kuidas kõigile rahu tagada.
 Toto on vanakooli Itaalia koomik, kellel on siin võimalik teha mitmetahuline melanhoolne roll. Talle sekundeerib Ninetto Davoli, siin vaid 16-aastane noormees, kes jäi sarnast “õndsa ullikese” rolli Pasolini filmidesse mängima kuni lõpuni.

Pasolini oli vabaduse laulik. Ta ekraniseeris nii Matteuse evangeelimiumi kui markii de Sade`i, astus kommunistlikku parteisse, kirjutas kodukandi murdes luuletusi ja väntas seksikomöödiaid. Teisisõnu tegi, mis tahtis. Tema filmid ei sarnane mitte millegagi. Ka „Suured ja väikesed linnud“ on üks selline idiosünkraatiline pärl, kus vares tsiteerib Karl Marxi. Itaalia koomik Totò pälvis selle rolli eest Cannes’i festivalil parima meesnäitleja preemia.

Filmile eeneb Rainer Sarneti loeng. Loengus tuleb juttu Pasolini vabast vaimust, mis nihutas nii draama, lavastamise kui ka näitlemise reegleid.

 

Filmi toob kohale DHL.
Pileti hind kõigile 6.50€, ISIC kaardiga ostes 5€.

Description for FILM SCHOOL

Cinema + lecture = film knowledge.
The Sõprus Film School helps the audience to understand what happens in a film. The lectures held before the films offer both the younger and the older film lovers a doorway into films and beyond. The Film School will continue once a month in autumn. The films are shown in the original language with Estonian subtitles. The previous season of the series was curated and the lectures were given by Tõnis Kahu. The new curators and films will be announced soon!

Previously featured films at FILM SCHOOL series

FILMIKOOL #27: MANHATTAN

25.08.2020

FILMIKOOL #26: SPARTACUS

11.08.2020

Filmikool #25: Carrie

16.06.2020

FILMIKOOL #24: KÕIK, MIDA TAEVAS LUBAB

18.02.2020
  •  
  • 1 of 7