HEADREAD ESITLEB: Stieg Larsson: Mees, kes mängis tulega

Stieg Larsson on eelkõige tuntud kui kolme nn Millenniumi-romaani autor. Selle kõrval on pisut tahaplaanile jäänud tema töö uuriva ajakirjanikuna ning just sellele keskendubki dokumentaalfilm "Stieg Larsson: Mees, kes mängis tulega". Selles vaadeldakse ka tema lapsepõlve ja kujunemist ning seda, kuidas ta pühendus ajakirjanikuna rootsi paremäärmuslaste ja neonatside tegevuse uurimisele 1980ndatel ja 1990ndatel aastatel ning osalusele EXPO projektis. Suure osa filmist moodustabki tema pühendumine paremäärmuslaste tegevuse paljastamisele, sest Larsson nägi neis suurt ohtu Rootsi demokraatlikule ühiskonnale. Ajakirjanduslikud kogemused said hiljem ära kasutatud Larssoni romaanides ning EXPOst arenes seal Millennium. 

Anton Shekhovtsov on Ukraina kirjanik ja poliitiline aktivist. Ta on uurinud Euroopa paremäärmuslikke liikumisi ja nende seost Vladimir Putini juhitud Venemaaga. Sellest kõneleb ka ta värskeim raamat, 2017. aastal ilmunud „Russia and the Western Far Right“ („Venemaa ja Lääne paremäärmuslus“). Shekhovtsov näitab, kuidas Venemaa kasutab Euroopa äärmusliikumisi läänevastases strateegias. Festivalile HeadRead tuleb Shekhovtsov kommenteerima Stieg Larssonist tehtud dokumentaalfilmi „Stieg Larsson: Mees, kes mängis tulega“ (Henrik Georgsson, 2018). Film kirjeldab Larssoni ajakirjanduslikku tegevust, milles mängis olulist rolli paremäärmusluse uurimine.

Georgssoni filmi saab vaadata ja Shekhovtsovi mõtteid kuulata pühapäeval, 19. mail kl 18:00, filmi kordusseanss toimub laupäeval, 25. mail kl 18:00. Shekhovtsoviga vestleb ajaloolane ja politoloog Andres Kasekamp.