menuimage Must Käsi
#Sweet Sundays
Püha Sõprus: Amadeus

historical drama

Duration 2h 40m

Country USA

Director Milos Forman

Cast F. Murray Abraham, Tom Hulce, Elizabeth Berridge, Simon Callow

Language Inglise

Subtitle Language Eesti

Saksa keeles laulmine kõlab liiga brutaalselt.” 

“Amadeus” on tšehhi filmitegija Miloš Formani Hollywoodis loodud meistriteos, mis võitis 1985. aastal tervelt kaheksa Oscarit. 

See on lugu kahest vastandlikust mehest 18. sajandi Viinis, kellest esimene on Wolfgang Amadeus Mozart (Tom Hulce) ja teine Antonio Salieri (F. Murray Abraham). Mozart on lapselik siiras geenius, kes heidab vulgaarset nalja ja paneb samal ajal kirja täiuslikke sümfooniaid. Salieri on püüdlik helilooja, Mozarti ande suurim austaja ning ühtlasi tema kade vaenlane, kes kasutab oma...Show more

Saksa keeles laulmine kõlab liiga brutaalselt.” 

“Amadeus” on tšehhi filmitegija Miloš Formani Hollywoodis loodud meistriteos, mis võitis 1985. aastal tervelt kaheksa Oscarit. 

See on lugu kahest vastandlikust mehest 18. sajandi Viinis, kellest esimene on Wolfgang Amadeus Mozart (Tom Hulce) ja teine Antonio Salieri (F. Murray Abraham). Mozart on lapselik siiras geenius, kes heidab vulgaarset nalja ja paneb samal ajal kirja täiuslikke sümfooniaid. Salieri on püüdlik helilooja, Mozarti ande suurim austaja ning ühtlasi tema kade vaenlane, kes kasutab oma institutsionaalseid sidemeid ja Habsburgide impeeriumi rahalisi võimalusi, et kaootilise looja teele kõikvõimalikke takistusi veeretada. 

Film distsipliini ja traditsioonide kokkupõrkest jumaliku ande, innovatsiooni ja inspiratsiooniga. Imelisest muusikast, mis tegi Mozarti küll rõõmsaks ja vabaks, aga mille loomise kõrvalt elu elamise ära unustamine ta ka varakult hauda viis. “Amadeus” on loomingulise helguse ja agoonia piiri peal edukalt laveeriv suurteos, mille peategelaseks on kaunis muusika ja hinge hind, mida looja oma töö eest maksma peab. 

Legendaarse produtsendi Saul Zaentzi toodetud filmi ei julgenud tema mastaapide tõttu ükski Hollywoodi suurstuudio rahastada. Miloš Forman on ise öelnud, et pole ime, kuna ta tegi 1980ndate MTV-ajastu Ameerikas kolmetunnist ajaloolist filmi klassikalisest muusikast, kus tegelastel on pikad veidrad nimed, vanamoelised soengud ja edevad kostüümid. Sõpruse kino näitab “Amadeusi” Saul Zaentzi poja ja pärija Paul Zaentzi lahkel loal. 

Show less
What is the special program “Püha Sõprus”?

Pühapäevaõhtused erilinastused kujutavad endast meie kinopere poolt hoolikalt just teie meeleheaks välja nopitud maiuspalu maailmakino paremikust ja filmiajaloo tähtteostest – filmiklassikast kuni pisut äärmuslikemate kinogurmaani lemmikuteni. Meie pühapäevad on iga kuu kindla temaatikaga, olgu selleks õudus halloween’i kuus, romantika sõbrakuul, või hoopis mõnele konkreetsele sündmusele ja persoonile pühendatud filmivalik.

Detsembris on fookuses Baz Luhrmann! 

Screenings

No screenings at the moment

futureimage

Films from the same series

following 23.12.2022 Püha Sõprus: Elvis
following 11.12.2022 Püha Sõprus: Moulin Rouge
following 18.12.2022 Püha Sõprus: Suur Gatsby
Europa Cinemas
Eesti Kultuurkapital
Loov Euroopa
Ellington
Põhjala
Ellington
DHL
Eesti Filmi Instituut
Eesti Ekspress
Limegrow