drama seiklus
Duration 2h 1m
Country USA
Director Jim Jarmusch
Cast Johnny Depp, Gabriel Byrne, Gary Farmer
Language inglise
Subtitle Language estonian
"Surnud mees" ("Dead Man" 1995) Johnny Deppiga peaosas linastub 35mm filmilindilt.
Jim Jarmuschi "Surnud mees" on lõppakordiks Rainer Sarneti mini-retrospektiivile, olles spetsiaalselt selleks puhuks välja valitud režissööri enda poolt. Linastusele eelneb Sarneti sissejuhatus ja tema lühifilm "Merehaigus" (9 min).
" “Surnud mees" on film, mida ma ehk kõige rohkem kordi olen vaadanud ja vaataksin veelgi. Esiteks seal on nii hea muusika, et seda võib lihtsalt juba sellepärast pehmes toolis kaifida. Teiseks saavad seal läbi nägemusliku mü...Show more
"Surnud mees" ("Dead Man" 1995) Johnny Deppiga peaosas linastub 35mm filmilindilt.
Jim Jarmuschi "Surnud mees" on lõppakordiks Rainer Sarneti mini-retrospektiivile, olles spetsiaalselt selleks puhuks välja valitud režissööri enda poolt. Linastusele eelneb Sarneti sissejuhatus ja tema lühifilm "Merehaigus" (9 min).
" “Surnud mees" on film, mida ma ehk kõige rohkem kordi olen vaadanud ja vaataksin veelgi. Esiteks seal on nii hea muusika, et seda võib lihtsalt juba sellepärast pehmes toolis kaifida. Teiseks saavad seal läbi nägemusliku müstilise poeesia kokku valge mees William Blake ja indiaanlane Nobody ja kolmandaks on aeg vaadata Ameerikat natuke teise pilguga," ütleb Rainer Sarnet oma filmivaliku taustaks.
Jim Jarmuschi kirbe kommentaar kaasaegse Ameerika elu aadressil, on rõivastatud sürrealistliku vesterni keepi. Johnny Depp – äsja orvuks jäänud raamatupidaja William Blake’i rollis, lahkub kodunt, et asuda tööle piirilinnas Masin (Machine). Linna jõudes kuuleb Blake tehaseomanikult Dickinsonilt (Robert Mitchum), et tema asemele on juba keegi teine leitud. Blake siirdub nukralt lähimasse kõrtsu ning veedab öö endise prostituudiga. Järgnev vägivaldne sõnasõda naise armukesega (Gabriel Byrne) teeb Blake’ist inimesetapja ning surmavalt haavatud olendi. Blake’i südamele ohtlikult lähedal on leidnud koha püssikuul. Blake pageb metsiku looduse rüppe, kus kohtub pärismaise ameeriklasega Eikeegi (Nobody). Eikeegi tuleb mõttele, et Blake on ilmselt inglise poeet William Blake, ning otsustab hakata luuletaja giidiks teel vaimude maailma.
Jarmuschi julge ning saladuslik meistriteos kandideeris 1995.a. Cannes’i filmifestivalil Kuldsele Palmioksale. “Surnud mehe” pärand on aga preemiaist suurem – mööda jõge voolav William Blake on Johnny Deppi kehastuses muutunud läbi pimeduse navigeerimise sümboliks.
Show lessKäesoleval Sõpruse 70ndal juubeliaastal tõstame aukohale Eesti filmikunsti ja avalöögi annab aprillis Rainer Sarneti mini-retrospektiiv.
Filmirežissöör Rainer Sarnet on üks omanäolisemaid uue aja filmirežissööre Eestis ja tema värvikal loomingul on oluline koht kodumaises filmiloos. 16.-20. aprillil toimuv retrospektiiv toob Sõpruse ekraanile Sarneti täispikad mängufilmid, millest esimest, 2011 aastal valminud filmi “Idioot” näitame 35 mm filmilindilt. Publiku ette jõuavad ka auhinnatud “November” ja “Nähtamatu võitlus”, mis on žanriliselt imetabased ning väga eripalgelised. Lisaks tuleb näitamisele tema vaatemängiline dokumentaal “Vaino Vahingu päevaraamat”. Retrospektiivi lõppakordiks on duubellinastus. Esmalt on ekraanil lühifilm “Merehaigus”, mida Sarnet peab üheks oma parimaks tööks. Sellele järgneb režissööri enda poolt välja valitud, üks tema lemmikfilmidest, Jim Jarmuschi “Dead man” (“Surnud mees” 1995). “See on film, mida ma ehk kõige rohkem kordi olen vaadanud ja vaataksin veelgi. Esiteks seal on nii hea muusika, et seda võib lihtsalt juba sellepärast pehmes toolis kaifida. Teiseks saavad seal läbi nägemusliku müstilise poeesia kokku valge mees William Blake ja indiaanlane Nobody ja kolmandaks on aeg vaadata Ameerikat natuke teise pilguga,” ütleb Rainer Sarnet, kes teeb linastusele sissejuhatuse ja räägib mõne sõna päris William Blake´ist.